Yaren Leylek Yavrularına Kavuştu

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 2’nci Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından 10 gün boyunca tedavi edilen yavru leylek, iyileştikten sonra yuvasına geri bırakıldı. Yaren ve Nazlı, yavrularının yuvasına dönüşünü uzaktan izlerken, yavru leylek de anne ve babasının yanında olmaktan mutluluk duydu.

Yaren leyleğin yavrusunun iyileşip yuvasına dönmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Adem Yılmaz, “10 günlük bir tedaviden sonra yavrusu iyileşip yuvasına döndü. Üzgünüm, bu yıl 2 yavrusunu kaybetti. 3’üncüsünün de hasta olması beni gerçekten üzdü. Fakat bu doğanın getirdiği bir şey. Bunu artık kabullenmek zorundayız. Şu an durumları iyi gitti. 2’nci yavrusunun iyileşmesi beni mutlu etti. 2 yavruyla devam etsin, ağustosa kadar inşallah sağlıklı büyürler.” dedi.

Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri Birliği’nde temsil eden tek köy olan Eskikarağaç Leylek Köyü, her yıl on binlerce leyleğin göç rotası üzerinde yer alıyor. Köy, aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor. Yaren Leylek ve Adem Amca’nın hikayesi ise doğaseverler tarafından ilgiyle takip ediliyor. 2019’da hikayenin filmi çekildi ve Prag Film Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” ödülünü kazandı. Karacabey Belediyesi ise Yaren ve Adem Amca’nın anıtını yaptırarak hikayenin köy meydanında ölümsüzleşmesini sağladı.

Yaren Leylek ve eşi Nazlı’nın yuvası, ‘www.yarenleylek.com’ internet sitesi üzerinden 7 gün 24 saat canlı yayınla izlenebiliyor. Böylece, Yaren leylek ve yavrularını merak edenler onları internet üzerinden takip edebiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir