Süper El Nino etkisini kaybediyor, La Nina geliyor

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, hava sıcaklıklarının Ege Bölgesi’nde artarak 5 Haziran’a kadar kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece, iç kesimlerde ise 4 ila 8 derece üzerine çıkması beklendiği bildirildi.

En düşük ve en yüksek hava sıcaklıklarının İzmir’de 31-35, Aydın’da 36-41, Çanakkale’de 29-35, Balıkesir’de 34-40, Manisa’da 35-41 derece olacağı belirtildi.

Geçen sene Süper El Nino yaşandığını hatırlatan TÜBA Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar da “Onun etkileri devam ediyor. Süper El Nino okyanusların çok çok ısınması demek. Deniz suyu 2 derece kadar ısındı. Havalar çok sıcak geçti. Mesela geçen nisan ayı 4.3 derece ile ortalamaların üstünde geçti. 16.3 derecelere çıktı ki Türkiye’de nisan ortalama sıcaklığı 12 derecelerdedir” dedi.

“SOĞUMAYA DÖNÜŞ OLACAK”

 Prof. Dr. Doğan Yaşar “Olağanüstü sıcak geçti ama artık Süper El Nio yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Bunun arkasından La Nina gelecektir. Şu anda bu sıcaklığa aldanmayalım. Yavaş yavaş hava sıcaklıkları tekrar normale dönecektir. Bu yaz sıcaklık rekorları kırılabileceğine pek katılmıyorum. Süper El Nino devam ederse olabilir ama büyük ihtimalle La Nina yani soğumaya dönüş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir