İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: Netanyahu ateşkesi kabul ederse onu destekleyeceğim

AA

ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’de ateşkesle ilgili önerisi, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog tarafından kabul gördü.

Herzog, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun teklifi kabul etmesi halinde kendisini destekleyeceğini söyledi.

Bu açıklama, Tel Aviv Üniversitesi’nde düzenlenen hukuk konferansında yapıldı.

“Hükümete destek vereceğimi söyledim”

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, şu ifadeleri kullandı:

Başbakan’a, (Hamas’ın elinde bulunan) rehinelerin serbest bırakılması adına yapacakları anlaşma için kendisine ve hükümete destek vereceğimi söyledim.

Herzog, “Devlet tarafından korunmayan İsrail vatandaşları söz konusu olunca, İsrail devletinin güvenlik çıkarlarını koruyacak bir anlaşmanın parçası olarak evlerine iade edilmelidir.” sözlerine ye verdi.

3 aşamalı ateşkes planı

Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Biden planı paylaştı

Biden, çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan tüm canlı esirlerin serbest bırakılacağını, İsrail’in Gazze’den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini belirtmişti.

ABD Başkanı, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze’nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini belirtmişti.

Netanyahu saldırılarda ısrarcı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze Şeridi’nde “tüm hedefleri gerçekleşinceye kadar savaşın devam etmesinde ısrarcı” olduğunu kaydetmişti.

Bombardımanın bilançosu ağırlaşıyor

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328’i çocuk, 10 bin 171’i kadın olmak üzere 36 bin 439 Filistinli öldürüldü, 82 bin 627 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir